باسمه تعالی

فعالیت و گزارش عملکرد ۳ماهه دبیرستان هیئت امنایی حق شناس

سال تحصیلی  ۱۴۰۰ـ۱۳۹۹

دبیرستان پسرانه هیئت امنایی حق شناس ثبت نام ورودی دانش آموزان پایه هفتم را با دستورالعمل آموزش و پرورش از پایان خردادماه سال ۹۹ طبق چهارچوب و محدوده جغرافیایی و محل سکونت دانش آموزان آغاز نمود.

ثبت نام در ماه های تیر و مرداد و شهریور انجام و پس از ثبت در سناد به پایان رسید.

شروع سال تحصیلی جدید با اعلام آموزش و پرورش در نیمه دوم شهریورماه آغاز گردید.

سال تحصیلی را با اعلام و اطلاع رسانی به اولیاء در خصوص بازگشایی و حضور یا عدم حضور دنش آموزان که با اختیار کامل اولیاء بوده،آغاز نمودیم.

در هفته اول با تعداد محدود دانش آموزان با انجام کامل پروتکل های بهداشتی به شکل هر پایه در یک روز به انجام فعالیت آموزشی و آشنایی با دبیران مدرسه پرداخته شد که در این خصوص دانش آموزان با نحوه عملکرد و خواسته های دبیرستان آشنا شدند و در هفته دوم کما فی السابق تعداد محدودی از دانش آموزان به مدرسه مراجعه و فعالیت مرور مطالب سال تحصیلی گذشته را با دبیران مدرسه آغاز نمودند.

دبیرستان در روز اول مهر و با توجه به تعداد غایبین در دو هفته پایانی شهریور عملا کار خود را آغاز نمود.

در ابتدا ضمن آشنا نمودن اولیاء دانش آموزان با شبکه  شاد  و ثبت نام فرزندشان در این شبکه، فعالیت و تلاش کارکنان مدرسه،به خصوص دبیران آغاز گردید.

به جهت اینکه شبکه شاد در شروع سال تحصیلی قطعی فراوان داشته،مدرسه اقدام به پشتیبانی در این خصوص را با شبکه اطلاع رسانی هموار نمود.

دبیران استفاده از شبکه اطلاع رسانی را به جهت عدم ضبط و مشکل در این خصوص و یادآوری و مرور مطالب برای دانش آموزان را از مشکلات عمده مطرح نمودند لذا پشتیبان مدرسه را در صورت قطعی شبکه شاد استفاده از سامانه quizz24   قرارداده تا هرگونه مشکل و ایرادهای جزئی برطرف گردد.

این سامانه از همان هفته های آغازین مدرسه اقدام به ثبت نام دانش آموزان در خصوص آزمون های (کتبی و تستی) نمود.

آزمون های تستی با همفکری و جلسه معاونین با نام آزمون جامع پایه گذاری گردید.این آزمون از هفته دوم مهرماه با اختصاص پیدا کردن ۴درس در پایان هرهفته به صورت تستی انجام و ادامه پیدا نماید.

آزمون ها براساس سختی و آسانی طبقه بندی شده.

هفته اول ریاضی،زبان،فارسی،پیام های آسمانی

هفته دوم علوم،عربی،مطالعات اجتماعی،قرآن(املا و انشا)

نفرات برتر آزمون جامع هر هفته در سامانه بارگذاری شده و به اطلاع اولیا رسانده میشود.

ضمنا کارنامه در این خصوص صادر شده که اولیا محترم از وضعیت فرزندشان آگاهی پیدا نمایند.

آزمون جامع پس از ۷هفته مستمر و بدون وقفه که انجام پذیرفت،نفرات برترشان که با میانگین نمره ۷۰ تا ۱۰۰ بوده اند انتخاب و با ذکر گروه های:

۷۰تا۸۰   تلاشگر

۸۰تا۹۰   پیشتاز

۹۰تا۱۰۰   ممتاز

اطلاع رسانی و به نحو مناسبی در خصوص نمرات مستمر تقدیر میگردد.

لازم به ذکر است پرسش و پاسخ و سوال و جواب در سامانه توسط دبیران محترم به صورت منظم و با نظارت کامل مسئول پایه انجام میگردد(ضمنا در اول آبان ماه سامانه مدرسه در زمینه فعالیت از quizz24   به adobe connect تغییر پیدا کرد و فعالیت دانش آموزان به جز سامانه شاد از این قسمت صورت میگیرد.)

در نیمه دوم آبان ماه بااطلاع رسانی به اولیا و آماده نمودن هرچه بیشتر دانش آموزان با فضای امتحان با برنامه از پیش تعیین شده در خصوص ۵درس آزمون به عمل آمد و دبیران پس از تصحیح نمرات را به دفتر مدرسه اعلام نمودند.دروس شامل ریاضی،علوم،عربی،زبان انگلیسی و دینی بوده است.

نمرات مستمر دانش آموزان بااعلام به اولیا شامل آزمون جامع،پرسش های تدریجی در کلاس،حضور و غیاب دانش آموزان و آزمون نیم ترم را شامل میشود.

در زمان فعالیت دانش آموزان که به صورت جدی در خصوص آموزش صورت گرفته،فعالیت های آموزشی و پرورشی جهت رشد و شکوفایی هرچه بیشتر دانش آموزان انجام شده.

این از هفته های نخستین با آموزش در راستای درس زبان انگلیسی و اشاره به اسامی حیوانات با نام ساده و تکرار آن در شبکه اطلاع رسانی موجب استقبال دانش آموزان شده که در این خصوص میتوان اشاره نمود.

از فعالیت های دیگر در راستای درس ریاضی،بازی و ریاضی انجام و برای اینکه فعالیت ذهنی دانش آموزان در این خصوص هرچه بیش از پیش بارورتر شود در روزهای تعطیل انجام و از طریق سامانه اطلاع رسانی و نفرات برتر در سامانه معرفی می شوند.

از دیگر فعالیت های مدرسه در خصوص مسائل آموزشی اشاره به معرفی استان ها  و مراکزشان و همچنین بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری در راستای درس اجتماعی صورت گرفته که ضمن آشنایی پس از موفقیت در پاسخگویی به سوال مطرح شده به مانند موارد بالا معرفی و نفرات برتر اعلام میگردد.

از موارد دیگر میتوان به حکایات مذهبی،علمی و داستانی که در این خصوص مدرسه آماده نموده و دانش آموز را انتخاب که بت صدای رسا پس از خواندن در گروه گذاشته تا ضمن تاکید بر نکات تربیتی و به کار بستن در زندگی انجام پذیرد.

از شروع سال تحصیلی اعیاد و مناسبت هایی که پیش رو بوده به صورتی که دانش آموزان عزیز با فرهنگ و مسائل تربیتی هرچه بیشتر آشنا شوند به شکل پوستر یا بروشور اطلاع رسانی گردیده و مسابقاتی در این خصوص به عمل آمده است که این موضوع مورد استقبال اولیاء هم قرارگرفته است.

در خصوص برنامه های تکمیلی پرورشی فعالیت دانش آموزان در زمینه حفظ جز۳۰ از موارد مهم میباشد و در روزهای جمعه سوره جدید قرائت میگردد.لازم به ذکر است ۲نفر از دانش آموزان مدرسه به نام های ایمان رکنی حافظ ۲۱ جز و حیدرعلی رفیعی حافظ ۱۱جز از قرآن مجید میباشد.

باتوجه به هفته کتاب و کتابخوانی مدرسه اقدام به برگزاری و فرهنگ کتابخوانی نموده که در این زمینه دانش آموزان راس ساعت۲۰،به مدت ۲۰ دقیقه در روزهای تعیین شده در جلسه حضور یافته و یک نفر از دانش آموزان از طرف مدرسه انتخاب و قسمتی از یک کتاب با نظر مدرسه با صدای رسا و دلنشین برای دانش آموزان و مهمانان جلسه به مدت ۱۵دقیقه قرائت نموده و حدود ۵دقیقه در خصوص مطالب صحبت و ضمن جمع بندی در ساعت ۲۰:۲۰ جلسه خاتمه میابد.

قابل ذکر است از کل تعداد دانش آموزان پایه هفتم حدود ۴۰٪ عزیزان شرکت داشته اند تا از این جمع خودمانی لذت ببرند.

حضور و غیاب دانش آموزان هرروز به صورت قویا انجام و به اولیاء محترم از طریق پیامک اطلاع رسانی میگردد.موارد حاد در این خصوص از طریق تلفن اطلاع رسانی شده و تمامی غیبت ها از شروع سال تحصیلی ثبت و ضبط شده است.

در پایان شایان ذکر است از تمامی عزیزانی که در این راه یار و مددکار ما بوده اند، تقدیر و تشکر به عمل می آید.